Kategori: Blog

Fen Bilimleri yazılı kağıdı sınavı özellikleri

Fen Bilimleri Yazılı Kağıdı Özellikleri

Fen Bilimleri Yazılı Kağıdı

Fen Bilimleri Dersi Özellikleri

Fen Bilimleri dersi ilkokul 3. sınıftan 8. sınıfa kadar uygulanan bir derstir. Fakat fen bilimleri yazılı kağıdı 4. sınıfta işimize yaramaktadır. Çünkü ilk fen bilimleri yazılı sınavları 4. sınıfta yapılmaktadır.

Biz fen bilimleri dersi için birden çok zeka alanına hitap eden yazılı kağıtları hazırlamalayız. Fen bilimleri dersine merakı olan öğrenci olduğu gibi olmayanlarda mevcuttur. Bu sebeple yazılı kağıtlarında farklı tarzda sınav soruları sorulmaktadır.

Peki fen bilimleri yazılı kağıtlarında hangi türde sorular sorabilmekteyiz.

1. Doğru Yanlış Soruları: Doğru yanlış soruları her yazılıda olmazsa olmazlar içerisindedir. Öğrencilerin sevdiği cevaplaması kolay olan sorular da şans başarısı de etkili olmaktadır. Öğretmenler bu tarz soruları 5 ile 10 tane arasında sormaktadır.

2. Boşluk doldurma soruları: Öğrencilerin kavram öğrenmesi adına tercih edilen soru türleridir. Özellikle üst kısımda 10 adete yakın kavram alttaki cümlelerde uygun yerlere yazılmaktadır. Bu soru türünde öğrenciler fazlası ile başarılı olmaktadırlar.

3. Eşleştirme soruları: Eşleştirme soruları fen bilimleri dersinde her yazılı kağıdında uygulanmasa da tercih edilen bir soru türüdür. Eşleştirme sorularında yine kavram ya da örnek ile bilgi eşleştirilerek öğrencinin bilgi düzeyindeki soruları ölçebilmekteyiz.

4. Çoktan seçmeli sorular: Çoktan seçmeli yani herkesin bildiği test soruları yazılı kağıdının bir sayfasını kaplar ve fazlası ile tercih edilir. Her yazılı kağıdı sınavında 10 adete yakın test sorusu tercih edilir. Çoktan seçmeli sorularda birden fazla kazanımı ölçebilme adına amacına uygun yazılı kağıtları yapabilmekteyiz.

5. Klasik sorular: Bu tarz sorular eskisi kadar kullanılmasa da üst düzey yorum gücünü ölçen sorularda tercih edilmektedir. Bu sorular kısa şekilde açıklanamayacak durumlarda tercih edilir.

Fen Bilimleri Dersi Yazılısına Nasıl Çalışılır?

Fen bilimleri dersi derste öğrenilecek bir derstir. Özellikle ders sırasında verilen örnek, formül ve uygulamalar dersi kalıcı yapar. Bizlerde sınava çalışırken bu dersteki notları tekrar etmemiz büyük başarı sağlayacaktır.

Fen bilimleri dersine her gün az az çalışmak yazılıya çok az bir zaman kala çalışmaktan çok daha etkilidir. Bu sebeple fen bilimleri dersinizin olduğu günlerde yaptığınız tekrarlar size çok faydalı olacaktır.

Fen bilimleri dersi ile ilgili çalışma kağıtlarını temin ederek çözünüz. Özellikle günümüzde birçok öğretmen, kurum ve yayıneviler bunlar ile ilgili ücretsiz dokümanlar paylaşmaktadır. Sizlerde bu dokümanları fotokopi ile çıktı alarak istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Benzer yazılı kağıtlarını sitemizden indirerek çalışabilirsiniz. Yazılı kağıtları internet ortamında paylaşıldığında çoğunun cevap anahtarı olmaz. Ama sizler yine de kitap, defterden kontrol ederek hatalı ve doğru soruları farkedebilirsiniz.

 

Fen Bilimleri Facebook Grubu

Yazılı kağıdı sınavı

Yazılı Sınavlarına Nasıl Hazırlanalım?

Yazılı sınavları örgün eğitim öğretim kurumlarında öğrencilerin başarı değerlendirmelerinde kullanılmaktadır. Bu yazılı sınavları ilerleyen kariyer basamaklarında sizlere olumlu katkı sağlayacaktır. Bu yazılı sınavlarında doğru çalışma yöntemi ile yüksek notlar alabilirsiniz.

1. Öncelikle sık sık tekrar yapalım

Yazılı sınavlarına son gün çalışmak başarı oranını büyük oranda azaltacaktır. Bu yüzden özellikle derste aldığımız notları belirli zamanlarda tekrar etmek önemlidir. Özellikle derste not tutan ve tekrar eden öğrenciler büyük oranda yazılı sınavlarında başarılı olmaktadır. İster derste kendiniz not tutun isterseniz de arkadaşlarınızın notlarını alarak tekrar edebilirsiniz.

2. Yazılıya hazırlık çalışmaları edinin.

Günümüzde internetin çok yaygın olması ile birlikte çok fazla dijital içerik üretilmektedir. Birçok öğretmen sosyal medya ve web sitelerinde çalışma kağıtları paylaşmaktadır. Sizlerde alanında uzman bu öğretmenlerin yazılıya hazırlık çalışma kağıtları ve test dokümanlarını kullanabilirsiniz.

Bu konuda facebook, instagram gibi sitelerdeki hocaları takip ederek kaynaklara hızlıca ulaşabilirsiniz.

3. Örnek yazılı kağıtlarına çalışın

Yazılı kağıdı sitemizden dönem, ders ve yazılı sayısına göre indirdiğiniz birden fazla denemeye çalışarak da başarılı olabilirsiniz. Özellikle yazılı formatların birbirine çok benzemesi ve soruların çok olması size kolaylık sağlayacaktır. Bu sebeple birden fazla örnek yazılı kağıdına çalışarak sınav notlarınızı yükseltebilirsiniz.

Yazılı kağıdı özellikleri

Yazılı Kağıdı Özellikleri

Yazılı Kağıdı Özellikleri

Yazılı kağıdı her eğitim öğretim yılında öğrencilerin hangi seviyede öğrenim gördüğünü değerlendirmemiz adına yapılmaktadır. Yazılı kağıdı hazırlarken çok sayıda kriter bulunmaktadır. Bu kriterlere uygun yazılı kağıdı en ideal değerlendirmeyi yapacaktır.

Yazılı kağıtları hazırlanırken okul kademeleri, ders ve sınıfın durumu gibi özellikler göz önünde bulundurulmalıdır. Öncelikle kademeleri ilkokul, ortaokul ve lise kademelerine uygunluğu ele alalım.

İlkokul öğrencileri için yazılı kağıtları

İlkokul öğrencilerine uygun yazılı kağıtlarında en önemli kriterlerden biri az sayıda soru ve yazı puntosunun büyüklüğünün idealliğidir. İlkokulda yazılı sınavları 4. sınıfta yapılmaktadır. Bu yazılı kağıtlarında çocukları çok yoracak ve sıkılacak yazılı kağıtlarından uzak durulmalıdır. Yazılı kağıtlarında 11-12 punto ile öğrencilerin görmelerini sağlamalıyız. İlkokul öğrencileri için çok farklı soru tarzında sorular idealdir. Özellikle boşluk doldurma, eşleştirme ve 3 şıklı çoktan seçmeli soruları tercih etmeliyiz.

Ortaokul öğrencileri için yazılı kağıtları

Ortaokul öğrencileri artık okuma ve yazma yetkinliğine ulaştığı için biraz daha fazla sayıda sorular idealdir. Öğrencilere ders türüne göre birden fazla türde sorular eklenerek birçok öğrenciye uygun soru türleri yazılmalıdır. Ortaokulda yazılı sınav sayısı ders saatine göre değişmektedir. Bu sebeple özellikle ana derslerde çok fazla türde soru türü olan yazılı kağıdı hazırlanmalıdır.

Lise öğrencileri için yazılı kağıtları

Lise yazılı kağıtlarında daha çok sayıda soru sorulabilir ya da üst seviyede olan az ve öz sorular kullanılmalıdır. Lise yazılı kağıdında test soruları ile soru sormak daha uygun olabilmektedir.

Ders türüne göre yazılı kağıtları

Eğitim öğretim kademeleri hariç ders türüne göre farklı tarzda sorular sorulabilir. Örneğin sözel dersler için çoktan seçmeli test soruları ideal iken, matematik ve fen bilimleri gibi derslerde boşluk doldurma, eşleştirme gibi sorular daha ideal olabilmektedir.