Fen Bilimleri Yazılı Kağıdı Özellikleri

Ara 19, 2022 Blog
Fen Bilimleri yazılı kağıdı sınavı özellikleri

Fen Bilimleri Yazılı Kağıdı

Fen Bilimleri Dersi Özellikleri

Fen Bilimleri dersi ilkokul 3. sınıftan 8. sınıfa kadar uygulanan bir derstir. Fakat fen bilimleri yazılı kağıdı 4. sınıfta işimize yaramaktadır. Çünkü ilk fen bilimleri yazılı sınavları 4. sınıfta yapılmaktadır.

Biz fen bilimleri dersi için birden çok zeka alanına hitap eden yazılı kağıtları hazırlamalayız. Fen bilimleri dersine merakı olan öğrenci olduğu gibi olmayanlarda mevcuttur. Bu sebeple yazılı kağıtlarında farklı tarzda sınav soruları sorulmaktadır.

Peki fen bilimleri yazılı kağıtlarında hangi türde sorular sorabilmekteyiz.

1. Doğru Yanlış Soruları: Doğru yanlış soruları her yazılıda olmazsa olmazlar içerisindedir. Öğrencilerin sevdiği cevaplaması kolay olan sorular da şans başarısı de etkili olmaktadır. Öğretmenler bu tarz soruları 5 ile 10 tane arasında sormaktadır.

2. Boşluk doldurma soruları: Öğrencilerin kavram öğrenmesi adına tercih edilen soru türleridir. Özellikle üst kısımda 10 adete yakın kavram alttaki cümlelerde uygun yerlere yazılmaktadır. Bu soru türünde öğrenciler fazlası ile başarılı olmaktadırlar.

3. Eşleştirme soruları: Eşleştirme soruları fen bilimleri dersinde her yazılı kağıdında uygulanmasa da tercih edilen bir soru türüdür. Eşleştirme sorularında yine kavram ya da örnek ile bilgi eşleştirilerek öğrencinin bilgi düzeyindeki soruları ölçebilmekteyiz.

4. Çoktan seçmeli sorular: Çoktan seçmeli yani herkesin bildiği test soruları yazılı kağıdının bir sayfasını kaplar ve fazlası ile tercih edilir. Her yazılı kağıdı sınavında 10 adete yakın test sorusu tercih edilir. Çoktan seçmeli sorularda birden fazla kazanımı ölçebilme adına amacına uygun yazılı kağıtları yapabilmekteyiz.

5. Klasik sorular: Bu tarz sorular eskisi kadar kullanılmasa da üst düzey yorum gücünü ölçen sorularda tercih edilmektedir. Bu sorular kısa şekilde açıklanamayacak durumlarda tercih edilir.

Fen Bilimleri Dersi Yazılısına Nasıl Çalışılır?

Fen bilimleri dersi derste öğrenilecek bir derstir. Özellikle ders sırasında verilen örnek, formül ve uygulamalar dersi kalıcı yapar. Bizlerde sınava çalışırken bu dersteki notları tekrar etmemiz büyük başarı sağlayacaktır.

Fen bilimleri dersine her gün az az çalışmak yazılıya çok az bir zaman kala çalışmaktan çok daha etkilidir. Bu sebeple fen bilimleri dersinizin olduğu günlerde yaptığınız tekrarlar size çok faydalı olacaktır.

Fen bilimleri dersi ile ilgili çalışma kağıtlarını temin ederek çözünüz. Özellikle günümüzde birçok öğretmen, kurum ve yayıneviler bunlar ile ilgili ücretsiz dokümanlar paylaşmaktadır. Sizlerde bu dokümanları fotokopi ile çıktı alarak istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Benzer yazılı kağıtlarını sitemizden indirerek çalışabilirsiniz. Yazılı kağıtları internet ortamında paylaşıldığında çoğunun cevap anahtarı olmaz. Ama sizler yine de kitap, defterden kontrol ederek hatalı ve doğru soruları farkedebilirsiniz.

 

Fen Bilimleri Facebook Grubu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir