Yazılı Kağıdı Özellikleri

Ara 12, 2022 Blog
Yazılı kağıdı özellikleri

Yazılı Kağıdı Özellikleri

Yazılı kağıdı her eğitim öğretim yılında öğrencilerin hangi seviyede öğrenim gördüğünü değerlendirmemiz adına yapılmaktadır. Yazılı kağıdı hazırlarken çok sayıda kriter bulunmaktadır. Bu kriterlere uygun yazılı kağıdı en ideal değerlendirmeyi yapacaktır.

Yazılı kağıtları hazırlanırken okul kademeleri, ders ve sınıfın durumu gibi özellikler göz önünde bulundurulmalıdır. Öncelikle kademeleri ilkokul, ortaokul ve lise kademelerine uygunluğu ele alalım.

İlkokul öğrencileri için yazılı kağıtları

İlkokul öğrencilerine uygun yazılı kağıtlarında en önemli kriterlerden biri az sayıda soru ve yazı puntosunun büyüklüğünün idealliğidir. İlkokulda yazılı sınavları 4. sınıfta yapılmaktadır. Bu yazılı kağıtlarında çocukları çok yoracak ve sıkılacak yazılı kağıtlarından uzak durulmalıdır. Yazılı kağıtlarında 11-12 punto ile öğrencilerin görmelerini sağlamalıyız. İlkokul öğrencileri için çok farklı soru tarzında sorular idealdir. Özellikle boşluk doldurma, eşleştirme ve 3 şıklı çoktan seçmeli soruları tercih etmeliyiz.

Ortaokul öğrencileri için yazılı kağıtları

Ortaokul öğrencileri artık okuma ve yazma yetkinliğine ulaştığı için biraz daha fazla sayıda sorular idealdir. Öğrencilere ders türüne göre birden fazla türde sorular eklenerek birçok öğrenciye uygun soru türleri yazılmalıdır. Ortaokulda yazılı sınav sayısı ders saatine göre değişmektedir. Bu sebeple özellikle ana derslerde çok fazla türde soru türü olan yazılı kağıdı hazırlanmalıdır.

Lise öğrencileri için yazılı kağıtları

Lise yazılı kağıtlarında daha çok sayıda soru sorulabilir ya da üst seviyede olan az ve öz sorular kullanılmalıdır. Lise yazılı kağıdında test soruları ile soru sormak daha uygun olabilmektedir.

Ders türüne göre yazılı kağıtları

Eğitim öğretim kademeleri hariç ders türüne göre farklı tarzda sorular sorulabilir. Örneğin sözel dersler için çoktan seçmeli test soruları ideal iken, matematik ve fen bilimleri gibi derslerde boşluk doldurma, eşleştirme gibi sorular daha ideal olabilmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir